WITAM CIĘ i zapraszam Cię do wspólnej drogi.
   Dokąd? W szeroki świat. W to, co się dzieje dzisiaj, co już za plecami, i co przed nami.
   Chcę na bieżąco dzielić się z Tobą moimi myślami. Zwłaszcza przez cotygodniowe refleksje zamieszczane poniżej na tej stronie: 
   

W niedzielę 15 stycznia 2017 r.
Ksiądz Mieczysław Maliński
odszedł do Pana.
Ale strona internetowa
www.malinski.pl
będzie nadal udostępniała Jego twórczość.
______________________________________________________________________

12 VIII 2018
XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

"Panie, ratuj"

     Stoi przed tobą człowiek, któremu się ziemia zapadła pod nogami - a ty niefrasobliwie opowiadasz mu dyrdymały. Staje przed tobą człowiek i skuczy jak pies. I na jedno czeka - żeby go pogłaskać. A ty mu głosisz kazania. Pouczające. Przychodzi do ciebie człowiek, który nie wie, czy do trzydziestego zwiąże koniec z końcem, a ty mu roztaczasz przed oczami swoje bogactwo, jakie osiągnąłeś. A ty rechoczesz - nie patrząc na to, że komuś się serce kraje. A ty obnosisz się jak paw swoimi piórami, chwaląc się, coś zdziałał, coś zrobił, czegoś dokonał, oznajmiasz swoje zwycięstwa, jakieś zdobył, czy chwałę, jakąś posiadł - przed człowiekiem, który stoi przed tobą z pustymi rękami, zawstydzony.
 

* * *


     Kultura osobista wypływa ze współ-odczuwania, współ-czucia. Trzeba się wczuć w człowieka, który staje przed tobą, i nie skrzywdzić go, i nie urazić, nie obrazić, i nie poniżyć, nie wykpić, nie wyśmiać, nie dokuczyć mu. Żeby go nie dotknąć, nie zmuszać, nie prześladować, nie zadawać cierpień. A to tylko pierwszy krok do tego, żeby mu pomóc, żeby go ratować, podnieść, dźwignąć, postawić na nogi - żeby go wskrzesić.
     Trzeba uczyć się odczuwania tego, co drugi czuje, co przeżywa, co ma w sercu, co niesie - jaki ciężar - na swoich plecach.
     Aby być człowiekiem kulturalnym, trzeba uwrażliwiać się na drugiego człowieka. Bronić się przed znieczulicą, obojętnością, pogardą. Przed dbaniem tylko o to, żeby mnie było dobrze. Ale być współ, wspólnie, razem być z nim. 
     Na tym polega kultura nasza osobista, kultura naszego środowiska jak i kultura naszego narodu i całej ludzkości - na współ-odczuwaniu drugiego człowieka. Żebyśmy mieli szacunek wobec tego, co przeżywa. Bo tylko wtedy można go pokierować, wskazać mu drogę. Przekazać mu trochę mądrości, której potrzebuje.

                                                          Ks. Mieczysław Maliński
                                                                      „Przystanek Niedziela”
                                                                          Rok liturgiczny B
 ___________________________________________________________________________

 

Od dnia 3 lipca 2017
„Będzie lepiej. Fundacja Księdza Mieczysława Malińskiego”
umożliwia
bezpłatne wypożyczanie książek
autorstwa Ks. Mieczysława Malińskiego.


Adres: 30-540 Kraków, ul. Stawarza 9/1
Godzina do uzgodnienia telefonicznego.
Kontakt telefoniczny: 605 433 579
Istnieje również możliwość wypożyczenia wysyłkowego.

_____________________________________________________________________________________________________


 
TEKSTY AKTUALNE     
I OSTATNIO ZAMIESZCZONE

"MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ * ROK LITURGICZNY B 


__________________________________________________________________________________

Strona internetowa
Fundacji Ks. Malińskiego:
"Będzie Lepiej". Fundacja Księdza Malińskiego:

http://www.bedzielepiej.org/
 

   Na dalszych stronach znajdziesz "ramki" drukowane w "Tygodniku Powszechnym", krótkie felietony zamieszczane w niedzielnych numerach "Dziennika Polskiego", artykuły ukazujące się w piątkowych numerach "Dziennika Polskiego", obszerne informacje o książkach, oprócz tego rozmaitego typu rozważania, wywiady, recenzje i aktualności. 
   Chcę razem z Tobą widzieć, słyszeć i oceniać, żeby nie dać się zwieść, żeby mieć swoje zdanie, stanowisko, ewentualnie wejść w dyskusję. 
   Ale pamiętaj, nie mam zamiaru Ci się narzucać. Podaję pod rozwagę mój punkt widzenia - który czasem jest jak kij w mrowisko, a czasem jak wychylenie szklanki wody ku ochłodzie albo jak zagrzanie zgrabiałych rąk. 

                                            KS. MIECZYSŁAW MALIŃSKI